Treść Główna strony

Standardy Ochrony Małoletnich

 

Z nami czuj się bezpieczniej - Żłobki miejskie w Cieszynie

Z nami czuj się bezpieczniej - Żłobki miejskie w Cieszynie

Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
w Żłobkach Miejskich w Cieszynie

Wstęp

Dobro i bezpieczeństwo dzieci w Żłobkach Miejskich w Cieszynie są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Żłobków Miejskich na rzecz dzieci. Pracownik Żłobków Miejskich traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Żłobki Miejskie realizując swoje zadania, działają w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w nim przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, by pracownik Żłobków Miejskich stosował wobec dziecka jakiekolwiek formy przemocy.
Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Żłobkach Miejskich za bezpieczeństwo dzieci do niego uczęszczających.

Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Żłobka (www.zlobkimiejskiecieszyn.pl). Są szeroko promowane wśród całego personelu oraz rodziców dzieci uczęszczających do Żłobka.

Rozdział I
Obszary Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem

§ 1.

Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko Żłobków Miejskich. Obejmują cztery obszary:
1) Obszar I: Polityka Ochrony Małoletnich, która określa:
a) zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w Żłobkach Miejskich,
b) zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko,
c) zasady reagowania w Żłobku na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
d) zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci,
e) zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych,
2) Obszar II: Personel – określa:
a) zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi w Żłobkach Miejskich, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz, (gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa) informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo tego nie przewiduje, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,
b) zasady bezpiecznych relacji personelu Żłobków Miejskich z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na jego terenie są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,
c) zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
• rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci,
• procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia,
• odpowiedzialności prawnej pracowników Żłobków Miejskich, zobowiązanych do podejmowania interwencji,
d) zasady przygotowania personelu Żłobków Miejskich (pracującego z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami) do edukowania:
• dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem,
• rodziców/opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
e) zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania,
3) Obszar III: Procedury –określa działania, jakie należy podjąć w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Żłobków Miejskich, członków rodziny, rówieśników i osób obcych:
a) zasady dysponowania przez Żłobki Miejskie danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia), oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom,
b) zasady eksponowania informacji dla dzieci na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numerów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży,
4) Obszar IV – Monitoring –określa:
a) zasady weryfikacji przyjętych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci,
b) zasady organizowania przez Żłobek konsultacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.

Rozdział II
Słowniczek terminów

§ 2.

1. Dziecko/małoletni – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
2. Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, lub inne zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie.
3. Personel – każdy pracownik Żłobków Miejskich bez względu na formę zatrudnienia, w tym współpracownik, stażysta, praktykant lub wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
4. Rodzic dziecka – każda osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
5. Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom lub działająca na rzecz dzieci.
6. Dyrekcja – osoba (lub podmiot), która w strukturze Żłobków Miejskich jest uprawniona do podejmowania decyzji.
7. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
8. Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez dyrektora Żłobków Miejskich pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez dzieci na terenie Żłobka oraz nad bezpieczeństwem dzieci w internecie.
9. Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora Żłobków Miejskich pracownik sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
10. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
11. Opiekun – pracownik żłobka zatrudniony na stanowisku opiekuna dziecięcego lub pielęgniarki/położnej
12. Żłobek to placówka wchodząca w skład Żłobków Miejskich w Cieszynie.

Rozdział II
Rola personelu w rozpoznawaniu i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 3

1. Rekrutacja pracowników Żłobków Miejskich odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady Rekrutacji stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
2. Przed rozpoczęciem pracy Dyrektor zapoznaje pracownika z obowiązującymi Standardami ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz konsekwencjami ich naruszenia.
3. Nie rzadziej niż raz w roku pracownicy odbywają szkolenie wewnętrzne z zakresu Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Żłobkach Miejskich oraz konsekwencji ich naruszenia.
4. Pracownicy Żłobków Miejskich posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
5. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy Żłobków Miejskich niezwłocznie informują Dyrekcję oraz podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia, motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
6. Pracownicy na co dzień korzystają z oferty dostępnej na stronach internetowych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie mogą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa dzieci oraz pobrać materiały dla rodziców, adekwatne do sytuacji danego dziecka, to jest: https://fdds.pl/ oraz https://edukacja.fdds.pl/;
7. Pracownicy stale monitorują sytuację i dobrostan dziecka, są wyczuleni na symptomy mogące świadczyć o krzywdzeniu dziecka, min. takie jak:
a. Istotna zmiana zachowania się dziecko lub pojawienie się zachowań odbiegających od normy;
b. Zmiany fizyczne na ciele – siniaki, zadrapania;
c. Problemy ze snem, koszmary, problemy z zasypianiem;
d. Zaburzenia odżywiania;
e. Opowiadanie przez dziecko o doświadczaniu przemocy;
f. Symptomy mogące wskazywać na zaniedbanie dziecka – dziecko brudne, odparzone, dziecko nienaturalnie głodne i niemogące doczekać się śniadania.
8. Pracownicy Żłobków Miejskich mają obowiązek bezwzględnego reagowania na wszelkie przejawy krzywdzenia dzieci przez inne osoby z personelu żłobków. Nawet jeśli pracownik nie jest do końca pewny, czy zachowanie innego pracownika w stosunku do dziecka jest formą krzywdzenia, powinien zareagować i podzielić się swoimi wątpliwościami. W momencie zaistnienia takiej sytuacji pracownik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić Dyrekcję o zaistniałej sytuacji.

Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
§ 4

W przypadku zaobserwowania u dziecka symptomów wskazujących na możliwość krzywdzenia lub zaniedbywania dziecka, opiekun zgłasza ten fakt Dyrektorowi Żłobków Miejskich. Zaobserwowane objawy należy szczegółowo opisać w notatce służbowej (załącznik nr 2). Dokumentację dotyczącą dziecka przechowuje się w aktach dziecka w sekretariacie Żłobków Miejskich.

§ 5

1. Dyrektor Żłobków Miejskich wzywa rodziców dziecka, którego krzywdzenie bądź zaniedbywanie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu.
2. Dyrektor Żłobków Miejskich powinien sporządzić opis sytuacji dziecka na podstawie rozmów z opiekunami, pracownikami Żłobków Miejskich i rodzicami, obserwacji dziecka, ewentualnej rozmowy z dzieckiem oraz sporządzić plan pomocy dziecku.
3. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
a. podjęcia przez instytucję działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
b. wsparcia, jakie placówka zaoferuje dziecku;
c. skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.

§ 6

1. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez dyrektora rodzicom, z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
2. Dyrektor informuje rodziców/opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja i/lub sąd rodzinny, i/lub przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskie Karty”).

§ 7

1. Z przebiegu rozmowy z rodzicami (interwencji) sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszej Polityki. Kartę podpisują obie strony. Kartę załącza się do akt osobowych dziecka.
2. Wszyscy pracownicy żłobka i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

§ 8

W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, iż dziecko może być krzywdzone w domu rodzinnym, a rodzice zaprzeczają oczywistym faktom, nie wyrażają chęci współpracy, lub pomimo dwukrotnego zaproszenia do spotkania nie stawiają się w Ż w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji Dyrektor zawiadamia właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka Ośrodek Pomocy Społecznej o zagrożeniu dobra dziecka.

Rozdział IV
Procedury postępowania w trakcie przyprowadzania i odbierania dziecka ze żłobka
§ 9

1. Dziecko jest przyprowadzane do żłobka przez rodzica lub osobę przez niego upoważnioną. Osoby te są odpowiedzialne za bezpieczeństwo dziecka w drodze do żłobka.
2. Rodzic lub osoba upoważniona powierza dziecko bezpośrednio opiekunowi. W przypadku braku powierzenia dziecka, Żłobki Miejskie w Cieszynie nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka.
3. Za bezpieczeństwo dziecka, które samodzielnie przechodzi z szatni do sali, odpowiedzialność ponosi rodzic lub osoba upoważniona.
4. Opiekun bierze odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.
5. Opiekun zapisuje godzinę przyjścia i wyjścia dziecka do karty ewidencji dziennego pobytu dziecka w żłobku.
6. Opiekun przyjmujący dziecko pod opiekę sprawdza, czy osobiste przedmioty i zabawki przyniesione przez dziecko do żłobka są bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
7. Rodzic lub osoba upoważniona ma obowiązek przyprowadzać do żłobka dziecko zdrowe i czyste.
8. Dziecka z widocznymi objawami choroby lub podejrzewanego o chorobę w związku z jego samopoczuciem w dniu poprzednim nie należy przyprowadzać do żłobka.
9. W przypadku zaobserwowania u dziecka widocznych objawów chorobowych, opiekun ma prawo nie przyjąć dziecka do żłobka, mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro zdrowych dzieci przebywających w żłobku. Opiekun nie może odmówić przyjęcia dziecka do żłobka, jeżeli rodzic lub osoba upoważniona przedłoży aktualne zaświadczenie lekarskie zezwalające na pobyt dziecka w żłobku.
10. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą, rodzic lub osoba upoważniona ma obowiązek złożyć oświadczenie o zakończeniu leczenia, lub dostarczyć zaświadczenie lekarskie. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności oświadczenia, opiekun ma prawo żądać zaświadczenia lekarskiego.

§ 10

1. Dziecko może być odbierane ze żłobka przez rodziców/prawnych opiekunów lub pisemnie upoważnioną przez nich osobę dorosłą, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo. W przypadkach szczególnych, biorąc pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka, rodzic może upoważnić do odbioru dziecka osobę niepełnoletnią, będącą członkiem rodziny dziecka i mającą co najmniej 16 lat.
2. Jeżeli dziecko opiera się, płacze lub w inny sposób wyraźnie sygnalizuje, że nie chce wyjść ze żłobka z osobą upoważnioną, dyrektor Żłobków Miejskich, a w przypadku jego nieobecności – opiekun, niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicem w celu ustalenia dalszego postępowania.
3. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka ze żłobka w godzinach pracy placówki, rodzic zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji dyrektora Żłobków Miejskich oraz uzgodnić z nim dalszy sposób postępowania.
4. W sytuacjach losowych, kiedy dziecka nie może odebrać ani rodzic ani osoba upoważniona, rodzic może wskazać telefonicznie (sms) lub e – mailowo dyrektorowi Żłobków Miejskich inną osobę, która wyjątkowo odbierze dziecko ze żłobka. Do weryfikacji tożsamości rodzica i podjęcia decyzji o wydaniu dziecka upoważniony jest wyłącznie dyrektor Żłobków Miejskich. Dyrektor Żłobków Miejskich przekazuje opiekunom dane osoby, która odbierze dziecko umożliwiające jej identyfikację, w tym imię i nazwisko oraz serię i nr dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.
5. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane ze żłobka do momentu upływu czasu pracy placówki, opiekun niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicami lub osobami upoważnionymi w celu uzgodnienia przewidywanego czasu odebrania dziecka.
6. W przypadku braku kontaktu telefonicznego z rodzicami lub osobami upoważnionymi, opiekun niezwłocznie zawiadamia o sytuacji Dyrektora Żłobków Miejskich, który zgłasza zdarzenie Policji. Do czasu wyjaśnienia sytuacji przez Policję i ustalenia dalszych działań, dziecko pozostaje pod opieką opiekuna lub dyrektora Żłobków Miejskich. Z przebiegu zaistniałej sytuacji opiekun sporządza notatkę służbową.
7. Osobom bez pisemnego upoważnienia złożonego osobiście przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka, lub osobom, których stan wskazuje na spożyciu alkoholu lub innych środków psychoaktywnych dziecko nie będzie wydawane.
8. W przypadku próby odebrania dziecka przez osobę której stan wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, opiekun sprawujący opiekę nad dzieckiem ma obowiązek niezwłocznie powiadomić dyrektora Żłobków Miejskich oraz inną osobę upoważnioną do odbioru dziecka. Jeżeli nie jest to możliwe lub powiadomiona osoba nie zastosuje się do prośby o odbiór dziecka ze żłobka, o sytuacji zostaje poinformowana Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie. Policja wszczyna procedurę wyjaśnienia sytuacji i zapewnienia dziecku bezpiecznej opieki, do czasu jej zakończenia dziecko pozostaje pod opieką opiekuna lub dyrektora Żłobków Miejskich.
9. Powtarzający się fakt próby odebrania dziecka przez osobę będącą w stanie po spożyciu alkoholu będzie w konsekwencji zgłoszony do Ośrodka Pomocy Społecznej w celu zbadania sytuacji rodzinnej dziecka.
10. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
11. W przypadku zgłoszenia się po dziecko osoby upoważnionej i rodzica dziecka, który nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, dziecko wydawane jest rodzicowi.
12. Do czasu wyjaśnienia sytuacji przez Dyrekcję, personel Żłobków Miejskich, lub Policję dziecko pozostaje w sali pod opieką personelu żłobka aby nie narażać go na niepotrzebny stres.

Rozdział V
§ 11
Zasady postępowania z dzieckiem

Zasady obowiązujące w Żłobkach Miejskich w zakresie kontaktów pracowników z dziećmi oraz stosowania konsekwencji wychowawczych wynikających z zachowania dzieci.

Czynności pielęgnacyjne

1. Rodzic dziecka zapisując dziecko do żłobka, wyraża zgodę na dokonywanie czynności pielęgnacyjnych przy dziecku, adekwatnych do jego wieku i poziomu samodzielności.
2. Czynności pielęgnacyjne wykonywane są przez opiekunów z poszanowaniem godności dziecka.
3. Do wykonywania czynności pielęgnacyjnych przy dziecku upoważnione są osoby wykonujące obowiązki opiekuna dziecięcego, pielęgniarki/położnej oraz dyrektor Żłobków Miejskich.
4. W żłobkach wyznaczone jest ustronne miejsce do przewijania dzieci.
5. Pielęgnacja oraz czynności fizjologiczne dzieci odbywają się bez obecności osób trzecich.
6. Podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych dzieci w toalecie sprawowany jest bezpośredni nadzór opiekuna.

Posiłki

1. Dzieci są zachęcane, ale nie zmuszane do spożywania posiłków.
2. Dzieci mają prawo decydować o tym, ile zjedzą podczas posiłku.
3. Dzieci jedzą samodzielnie, a w razie potrzeby z pomocą opiekuna.
4. Jeżeli dziecko odmawia zjedzenia posiłku podawanego przez jednego opiekuna, pozostali opiekunowie podejmują próbę nakarmienia dziecka. Akceptujemy prawo dziecka do wyboru opiekuna który go nakarmi.
5. Podczas posiłku uwzględniane są preferencje smakowe dzieci.
6. Dzieci spożywają posiłki wspólnie o stałych porach.
7. Dopuszcza się karmienie dziecka zgodnie z jego rytmem dobowym, w przypadku gdy wymaga ono szczególnej opieki, tj. nie ukończyło 1 roku życia lub wymagają tego wskazania zdrowotne.

Sen i odpoczynek

1. Dzieci są zachęcane, ale nie zmuszane do odpoczynku.
2. Nie stosuje się ograniczania na życzenie rodziców odpoczynku dzieciom, które wykazują zmęczenie i chcą odpocząć.
3. Nawyki dzieci związane ze snem i zasypianiem są uwzględniane przez opiekunów.
4. W czasie odpoczynku dzieci opiekunowie stale są obecni w sypialni. Niedopuszczalnym jest pozostawienie śpiących dzieci bez nadzoru.

Wspólne zajęcia i zabawy

1. Dzieci mają prawo swobodnego decydowania, czy chcą wziąć udział w proponowanych zajęciach i zabawach.
2. Dzieci są zachęcane do udziału w proponowanych zajęciach i zabawach.
3. Zajęcia i zabawy są każdorazowo dostosowane do możliwości i samopoczucia dzieci.
4. Dzieci mają prawo wyboru w jakiej części wspólnej przestrzeni i z kim chcą się bawić. Obowiązkiem opiekunów jest zapewnić bezpieczeństwo wszystkim dzieciom.
5. Osoby zapraszane do udziału w zajęciach w żłobku (teatrzyki, prezentacje, zajęcia dodatkowe, zdjęcia itp.) nigdy nie zostają z dziećmi bez nadzoru opiekunów. Każda z tych osób jest weryfikowana w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Rejestr z dostępem ograniczonym.
6. Dzieci są obserwowane pod kątem zachowania mogącego wskazywać na krzywdzenie.

Zabawy na świeżym powietrzu

1. Osoby trzecie nie mają wstępu na teren placów zabaw Żłobków Miejskich bez wiedzy i zgody opiekunów, w czasie gdy przebywają tam dzieci.
2. Otoczenie żłobka podczas pobytu dzieci w ogrodzie jest monitorowane przez opiekunów.
3. Podczas pobytu dzieci w ogrodzie opiekun nie dopuszcza do kontaktów dzieci z osobami trzecimi, za wyjątkiem sytuacji i zajęć na które rodzice wyrazili zgodę.
4. Dzieci wraz z opiekunami mogą wychodzić na spacery poza teren Żłobka.
5. W czasie wyjść poza teren Żłobka opiekunowie zapewniają bezpieczeństwo spacerującym dzieciom używając węża spacerowego oraz w razie potrzeby szelek bezpieczeństwa.
6. Spacerując dzieci korzystają z chodników, a ulice przechodzą tylko w wyznaczonych miejscach, po upewnieniu się przez opiekunów, że jest to całkowicie bezpieczne.
7. W sytuacjach gdy na spacerze dzieje się coś szczególnie interesującego dla dzieci opiekunowie zatrzymują kolumnę dzieci w bezpiecznym miejscu i pozwalają dzieciom na bezpieczne obserwowanie zjawiska.
8. W czasie spacerów dzieci mają możliwość korzystania z ogólnodostępnych placów zabaw, po upewnieniu się przez opiekunów, że teren jest bezpieczny i dostosowany do potrzeb dzieci.
9. Wychodząc z dziećmi poza teren żłobka opiekunowie zapewniają odpowiednią ilość osób dorosłych do opieki nad dziećmi, w razie potrzeby korzystając z pomocy pozostałego personelu żłobka.
10. Wychodząc z dziećmi poza teren Żłobka każdorazowo pozostawiają informację o planowanej trasie spaceru.

Kontakt fizyczny z dzieckiem

Jakiekolwiek przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne, istnieją jednak sytuacje, w których kontakt fizyczny z dzieckiem jest stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu. Kontakt będący odpowiedzią na potrzeby dziecka, uwzględniający jego etap rozwojowy, kontekst kulturowy i sytuacyjny jest stosowny. Należy jednak brać pod uwagę, że takie samo działanie które jest stosowne w stosunku do jednego dziecka, będzie niestosownym i nieodpowiednim dla innego dziecka. Dopuszczalny kontakt fizyczny powinien być naturalnie związany z zabawą, pomocą dziecku w czynnościach higienicznych, koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, potrzebą uspokojenia dziecka. Personel powinien zawsze obserwować reakcję dziecka i zaniechać wszelkich działań, które nie są przez dziecko akceptowane. Każdy kontakt fizyczny z dzieckiem musi iść w parze z najdalej posuniętą roztropnością i rozwagą, a członek personelu musi być zawsze przygotowany na wyjaśnienie swoich działań.
1. Wyrażanie czułości przez opiekuna w formie brania na ręce, przytulania lub głaskania jest możliwe w odpowiedzi na inicjatywę dziecka , z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Dopuszczalne jest przytulanie lub głaskanie dziecka z inicjatywy opiekuna w celu utulenia do snu lub uspokojenia.
3. Opiekun może również wziąć na ręce, przytulić lub pogłaskać dziecko jeśli widzi, że przeżywa ono trudne emocje, po zapytaniu i uzyskaniu zgody dziecka na te czynności.
4. Personelowi Żłobków Miejskich zabrania się :
◦ Bicia, szturchania, popychania, szarpania oraz naruszania integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób;
◦ Dotykania dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny;
◦ Angażowania się w brutalne zabawy fizyczne z dzieckiem;
◦ Całowania dziecka, a w szczególności w usta.

Język i równe traktowanie

Pracownicy placówki zobowiązani są do odnoszenia się z szacunkiem do dziecka rodziców i opiekunów dzieci oraz siebie nawzajem. Pracownicy wydają dzieciom polecenia spokojnie, rzeczowo, jasno i konkretnie, zobowiązani są także do spokojnego tłumaczenia dziecku oraz rozmowy z dzieckiem z jego pozycji.

1. W komunikacji z dziećmi, rodzicami i współpracownikami zabronione jest używanie krzyku i wulgaryzmów.
2. Zabronione jest etykietowanie dzieci.
3. Zabronione jest przezywanie dzieci.
4. Zabronione jest wyśmiewanie dzieci.
5. Zabronione jest zastraszanie dzieci.
6. Sytuacje dotyczące dzieci nie są omawiane w ich obecności.
7. Możliwości i ograniczenia dzieci są respektowane.

Komunikacja między dziećmi

Dbamy o to, by każde dziecko:
1. miało do innych dzieci stosunek życzliwy i pełen szacunku, nie obrażało innych dzieci;
2. nie naruszało nietykalności innych dzieci poprzez bicie, szarpanie, gryzienie;
3. bawiło się z innym dziećmi w zgodzie;
4. nie odbierało przedmiotów, którymi bawi się inne dziecko lub które do niego należą, bez jego zgody;
5. szanowało prywatność innych dzieci;
6. nie dotykało innego dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
7. Uczyło się skutecznie określać i wyrażać granice wobec innych dzieci, mówiąc np.: nie, stop, boli.

Dyscyplina i konsekwencje wychowawcze

1. Rodzice znają zasady panujące w Żłobkach Miejskich i je akceptują.
2. Zabronione jest stosowanie jakichkolwiek kar wobec dzieci, a w szczególności:
• izolacji dziecka od grupy,
• ograniczenia terenu zabawy,
• pozbawienia dziecka uwagi, 
• ograniczenia czasu spędzonego na ulubionych zajęciach.
3. W sytuacji silnego pobudzenia dziecka dopuszcza się możliwość przerwania jego zabawy na chwilę w celu uspokojenia emocjonalnego, zmianę aktywności, zwrócenie uwagi.
4. W przypadku dziecka, które mimo zwracania uwagi, agresywnie podchodzi do innych dzieci – bije, gryzie, popycha, stosuje się wzmożony nadzór ze strony opiekunów, dodatkowo dopuszcza się posadzenie go w ustronnym miejscu, pod nadzorem opiekuna, który w sposób adekwatny do wieku i możliwości rozwojowych dziecka tłumaczy mu niewłaściwość takiego postępowania.
5. W przypadku silnego przebodźcowania dziecka dopuszczalne jest wyjście z dzieckiem do innego pomieszczenia (np. sypialnia lub jadalnia) w którym w tym czasie nie ma innych dzieci, i zapewnienie mu odpowiednich warunków do wyciszenia i uspokojenia emocji. W tym czasie opiekun bezwzględnie sprawuje nadzór nad dzieckiem, pozostając z nim w tym samym pomieszczeniu. Drzwi do pomieszczenia powinny być uchylone lub przymknięte w taki sposób, by w każdej chwili inna osoba z personelu mogła wejść i sprawdzić sytuację dziecka.
Niedopuszczalnym jest używanie jako miejsca wyciszenia dziecka łazienki, bądź też pozostawiane dziecka samego w pomieszczeniu bez obecności opiekuna.
6. Dzieci w zależności od wieku oraz możliwości poznawczych są wdrażane do przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania poprzez ponoszenie konsekwencji własnego zachowania.

Rozdział V
Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych małoletnich
§ 12

1. Żłobek, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
2. Wytyczne dotyczące zasad ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci stanowią Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.

§ 13

Pracownik żłobka może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.

§ 14

1. Pracownikowi Żłobków Miejskich nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie żłobka, bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
2. W celu uzyskania zgody, o której mowa w punkcie 1, pracownik Żłobków Miejskich może skontaktować się z opiekunem dziecka, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku dziecka i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. że umieszczony zostanie na platformie YouTube w celach promocyjnych lub na stronie internetowej Żłobka (niniejsza zgoda obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, ulotki, drukowane materiały promocyjne, reklamę w gazetach i czasopismach oraz w internecie itp.), lub ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.

§ 15

Upublicznienie przez pracownika Żłobków Miejskich wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Wzór zgody stanowi załącznik nr 5 do standardów. Uwaga! Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

Rozdział VI
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Żłobku
§ 16

1. Na terenie Żłobków Miejskich dostęp do internetu przez małoletnich, możliwy jest tylko pod nadzorem pracownika na zajęciach z wykorzystaniem narzędzi i sprzętu komputerowego.

§ 17

1. Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Żłobkach Miejskich w porozumieniu z dyrektorem Żłobka zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami, poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.
2. Wymienione w punkcie 1 oprogramowanie jest aktualizowane w miarę potrzeb – przynajmniej raz w miesiącu.

Rozdział VII
Monitoring stosowania Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
§ 18

1. Dyrektor Żłobków Miejskich wyznacza panią Lenę Wojnar na osobę odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Żłobku.
2. Osoba, o której mowa w punkcie 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Standardach.
3. Osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadza wśród pracowników Żłobka, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi Załącznik nr 6 do niniejszych Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów.
4. Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich sporządza raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi Żłobka.
5. Dyrektor Żłobka na podstawie otrzymanego raportu wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza je pracownikom, dzieciom i ich rodzicom.

Rozdział VII
Przepisy końcowe
§ 19

1. Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
2. Ogłoszenie Standardów następuje poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w Żłobkach Miejskich oraz zamieszczenie na stronie internetowej Żłobka.

 

Załączniki:
Załącznik nr 1 – Zasady bezpiecznej rekrutacji w Żłobkach Miejskich w Cieszynie;
Załącznik nr 2 – Wzór – Notatka służbowa;
Załącznik nr 3 – Wzór Karta Interwencji;
Załącznik nr 4 – Zasady ochrony wizerunku małoletniego i danych osobowych dzieci;
Załącznik nr 5 – Zgoda na rejestrację i wykorzystanie wizerunku dziecka;
Załącznik nr 6 – Wzór – ankieta monitorująca poziom realizacji Standardów Ochrony
Małoletnich przed krzywdzeniem;
Załącznik nr 7 – Zasady interwencji dla pracowników, w przypadku podejrzenia
krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie (np. wolontariuszy, pracowników Żłobka oraz inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem w żłobku)
Załącznik nr 8 – Zasady postępowania dla rodziców, w przypadku podejrzenia
krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie w żłobku np. wolontariuszy, pracowników Żłobka oraz inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem w żłobku)
Załącznik nr 9 – Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
przez rodzica lub opiekuna prawnego
Załącznik nr 10 – Dane kontaktowe instytucji i organizacji udzielających
wsparcia działające w całym kraju oraz na terenie powiatu cieszyńskiego